Trgovinski sporazum između Srbije i UK i Republike Irske
Novi trgovinski sporazum između Srbije i Ujedinjenog Kraljevstva i Republike Irske obezbediće nastavak preferencijalne trgovine između dve zemlje, a trebalo bi da garantuje značajne uštede za preduzeća kako bi podržala radna mesta i širu ekonomiju.
Sporazum, vredan 790 miliona evra, najnoviji je u nizu sporazuma koje je Velika Britanija nakon Brexita potpisala sa zemljama koje nisu članice EU u Evropi u usponu.
Potpisali su ga 19. aprila u Beogradu ministarka trgovine Srbije Tatjana Matić i ambasador Velike Britanije u Srbiji Sian MacLeod.
Od završetka prelaznog roka za Brexit 31. decembra, već je bilo komplikacija i za srpske i za britanske izvoznike. Sada će, kažu u Britansko-srpskoj privrednoj komori (BSCC), ove komplikacije biti otklonjene.
„Sporazum je važan znak spremnosti Srbije i Britanije da jačaju i razvijaju naše ekonomske odnose“, navodi se u saopštenju BSCC-a. „Komora će nastaviti da ohrabruje dve vlade da nadograđuju sporazum kako bi maksimalno iskoristile potencijale za trgovinu i ulaganja između Britanije i Srbije u svim sektorima.
Dobre vesti za civilno društvo
Novi trgovinski sporazum je dobra vest za britanske kompanije koje trenutno posluju u Srbiji, kao što su Jaguar Land Rover, Unilever, AstraZeneca, JCB i Rio Tinto.
Najveći izvoz iz Velike Britanije u Srbiju uključuje naučne instrumente, lekove i farmaceutiku, mašine i odeću.
„Radujem se što ću videti više britanskih kompanija koje napreduju u Srbiji i britansku ekspertizu koja će dati podsticaj ekonomskom razvoju Srbije, rekao je ambasador MekLeod.
Ona je istakla i ličnu podršku premijera Borisa Džonsona i predsednika Aleksandra Vučića.
„…Velika Britanija i Srbija zajedno rade na izgradnji snažnijeg odnosa koji je okrenut budućnosti. Povećanje trgovine i investicija je važan deo te ambicije.”
„Ovaj sporazum je i važna demonstracija naše zajedničke posvećenosti odnosima i praktično sredstvo za olakšavanje nesmetane trgovine u interesu preduzeća i potrošača u obe naše zemlje“, zaključila je gospođa MacLeod.
Prema rečima ministra spoljnih poslova Vendi Morton, sporazum takođe ima implikacije na srpsko civilno društvo i pretnju koju predstavljaju klimatske promene.
„To pokazuje posvećenost Ujedinjenog Kraljevstva civilnom društvu širom Srbije uz promociju reformi upravljanja i vladavine prava, dok se suočava sa pretnjom koju predstavljaju klimatske promene zajedničkim izgradnjom zelenije i otpornije budućnosti“, rekla je ona.