Bilateralni diplomatski odnosi između Irske i Srbije uspostavljeni su 1977. godine, čime su ozvaničene veze između naše dve zemlje koje su drevne i jake.
Iako su male zemlje, oboje smo strateški pozicionirani na samom zapadu i samom istoku evropskog kontinenta, i nastavljamo da igramo sve važnije uloge na najvećim svetskim tržištima.
S obzirom na naše dve istorije, mir je na vrhu naših planova, a podržavanje institucija i inicijativa koje donose veću bezbednost i samoopredeljenje su zajednički ciljevi.
Kao nezavisne zemlje, mi smo takođe još uvek mlade, gladne direktnih stranih investicija kako bismo stimulisali zapošljavanje i rast infrastrukture podržane otpornim obrazovnim sistemima koji su usmereni ka spoljašnjosti.
Ljudi su glavni pokretač obe naše ekonomije, definišući naš pristup poslu, igri, porodici i veri. Trudimo se da garantujemo da su naši nacionalni identiteti organski utkani u tapiseriju moderne Evrope, umesto da budu tiho preplavljeni u kontinentalnom loncu za topljenje.
Možda ta snaga identiteta nije iznenađenje s obzirom da smo oboje pod uticajem zajedničke keltske kulture. Smatra se da su prestonicu Srbije na Dunavu osnovala keltska plemena, dok je istorijska evolucija ostrva Irske produbljena i obogaćena nasleđem Kelta.
U skorije vreme, većina Srba zna da su uglavnom irski dobrovoljci, daleko od kuće, štitili bok svoje vojske dok je bila prinuđena da se povuče u Albaniju i dalje na Krf tokom Prvog svetskog rata.
Kako je Jugoslavija pala i nove nezavisne nacije rasle, irski savetnici su igrali ključnu ulogu u vođenju ovih novih pograničnih država. U kontekstu naše iskusne neutralnosti, Irci su Srbima delovali poznato po iskustvu, izgledima i namerama.
Tokom poslednjih 50 godina, Irci su mnogo putovali u Srbiju i druge delove bivše Jugoslavije na odmor, hodočašće, ali i da bi se naselili.
Dok je trgovinska razmena između naše dve zemlje trenutno skromna, brojke se povećavaju. Urođeno međusobno razumevanje i mnoge zajedničke kulturne vrednosti utiru put za priliku da postanemo značajniji transakcioni partneri, a istovremeno se strateški angažuju na prosperitetu i zajedničkom učenju u teškim geopolitičkim vremenima.
Kao što je to učinila Irska u drugoj polovini 20. veka, Srbija pokazuje rastući potencijal da postane glavni centar za inovacije i izvrsnost u prehrambenoj i poljoprivrednoj tehnologiji, ICT i digitalnoj transformaciji, i naravno u turizmu, posebno kada se poboljša bilateralni vizni režim, a uvode se i direktni letovi.
Transformacija koju je Irska doživela u proteklih 60 godina može doprineti razvoju srpskog ekonomskog ekosistema, obezbeđujući da se potencijal pretvori u rast. Slično tome, dok Srbija poseže za međunarodnim partnerima kako bi ubrzala ionako brzu putanju rasta, Irska može da uči iz većeg dela progresivnog razmišljanja koji se primenjuje u zemlji koja je tako bogata lokalnim ljudskim kapitalom.